VakuPRO

Zateplení obytné místnosti vedle úzkého průjezdu – garáže v řadové zástavbě

Autor: PROPASIV
Doba čtení:8 min

Seznamte se s inovativními technickými řešeními tepelných mostů pomocí našich produktů. Věříme, že budou přínosné i pro vaše projekty. Jejich přehled najdete v Technické dokumentaci PROPASIV®.

Stavební situace: Garáž nebo průjezd z ulice do dvora se nachází vedle obytné – vytápěné místnosti. Prostor je úzký, pro bezproblémový průjezd nebo používání auta je nutné vyšetřit co nejvíce prostoru. Častý případ při rekonstrukcích starých řadových domů. Obytnou místnost vedle nevytápěné garáže nebo průjezdu je nutné zateplit tak, aby nedocházelo k jejímu prochládání a zbytečné ztrátě tepla.

S tepelnou izolací VakuPRO bude možné garáž v průjezdu využívat pro stání auta i po zateplení domu.

V interiéru je zateplení, zejména v oblasti rohů, problematické, a navíc by došlo ke zmenšení podlahové plochy místnosti. Proto se standardně realizuje na vnější straně zdi – tedy směrem do průjezdu.

Při zateplení průjezdu klasickým EPS (ozn. žlutě) není možné auto dostatečně otevřít a tedy zagarážovat.

Historicky se k tomuto účelu používá běžná tepelná izolace v tloušťce až 20 cm. Díky tomu dochází ke zúžení šířky původně průjezdného prostoru. Zejména u starší řadové zástavby jsou průjezdy mezi domy velmi úzké a po aplikaci klasické izolace pak není průjezd nebo obsluha auta (nastupování / vystupování) možná. K zaparkování auta pak zbývá jen parkovací místo před domem nebo ulice.

Vhodné řešení nabízí moderní tenká izolace VakuPRO. Pro efektivní tepelnou izolaci obytné místnosti stačí panely VakuPRO v tloušťce pouhých 4 cm. Panely se také pokládají na vnější stranu zdi obytné místnosti.

Celkově však dokáží ušetřit až 16 cm šířky prostoru, které mohou dostačovat pro komfortní užívání garáže případně požadovaný průjezd z ulice do dvora.

Pro aplikaci na zdivo jsou vhodné dva typy vakuové izolace VakuPRO.

VakuPRO XPS1 / XPS2 (extrudovaný polystyren) – panely s 5 mm silnou vrstvou XPS na jedné nebo na obou stranách. XPS slouží jako ochrana vakuového panelu při lepení na podklad (zdivo). Pokud je vrstva XPS nanesena pouze z jedné strany panelu (XPS1), pokládá se panel vždy touto stranou ke zdivu. Na izolaci je pak možné použít fasádní obklady (dřevěné deskové materiály – sádrovláknité, cementotřískové atd.) kotvené do roštu. Panely XPS1 nelze zatáhnout do omítkového systému. 

Použití VakuPRO (ozn. modře) poskytuje další prostor pro otevření dveří a komfortní využití průjezdu ke garážování.

Pro aplikaci omítkového systému je třeba využít VakuPRO XPS2, kde vrstva XPS na druhé straně panelu slouží jako podklad pro omítkový systém. I na ni lze aplikovat fasádní obklad.

VakuPRO EPS

VakuPRO EPS1 / EPS2 (expandovaný polystyren) – panely s 10 mm silnou vrstvou EPS na jedné nebo na obou stranách. Princip a použití VakuPRO EPS je totožný jako v případě VakuPRO XPS.

Vzhledem k požadavku zachování maximální šíře průjezdu se častěji využívá typ VakuPRO XPS1 nebo VakuPRO EPS1. Vhodný typ VakuPRO pro vaši rekonstrukci vám rádi doporučíme.

 

Nevíte si rady, jak zateplit obytnou místnost vedle průjezdu nebo garáže?

Zavolejte nebo nám napište, pomůžeme vám tento problém vyřešit.

Řešení PROPASIV®,
které zde bylo použito:

VakuPRO® XPS je vakuová izolace s unikátními vlastnostmi (λ=0,007 W/(m·K)), které ji činí nejúčinnější tepelnou izolací na trhu. Stačí 5x tenčí tloušťka než při použití běžné izolace.

 

Mohlo by Vás zajímat

Nenašli jste,
co jste hledali? Napište nám!

3 + 1 =

www.propasiv.cz