Naše realizace

Dům s modrou šipkou

Autor: Propasiv
Doba čtení:3 min

Naše země je protkaná hustou sítí turistických tras. Jejich typické barevné značení objevíte na nejrůznějším místech, avšak velká modrá šipka v okrajové části Brna upoutá nejen turisty. Je totiž součástí fasády rodinného domu a nedá se přehlédnout. Zajímavostí na tomto domě je přitom více.

Ve velkém městě se pozemky vhodné pro stavbu domu hledají obtížně. Hustota zástavby a vysoké ceny stavebních parcel nabídku podstatně omezují. Manželé Kroupovi však měli potřebnou dávku štěstí. Rodiče paní Kroupové si všimli, že dlouhodobě neobývaný a zchátralý domek blízko jejich domu je na prodej. Nezaváhali a i s pozemkem ho koupili. Ten pak manželům darovali jako svatební dar.

Dům s modrou šipkou je zajímavý turistickou značkou i řadou moderních technických řešení.

Stezka, která domem prochází…

Parcela je nevelká, k tomu ze tří stran striktně limitovaná. Z jedné strany přiléhajícím domem, z druhé strany a zezadu těsně obcházející turistickou trasou. „Modrá“ totiž vede úzkou uličkou mezi dvěma domy a zahradou za domem Kroupových. Rodina to při projektování domu nejen respektovala, ale navíc genius loci do svého domu přímo vtiskla. A jedná se skutečně o rodinný projekt….

Stezku mezi domy turisté snadno minuli. Dnes se díky modré šipce vydají správným směrem.

Původní malou chaloupku z kotovic pan Kroupa strhl a na jejím místě vyrostla pasivní novostavba. Ačkoliv dům původně manželé z důvodů vyšších stavebních nákladů vůbec jako nízkoenergetický neplánovali, zlákala je zejména představa dotace NZÚ. Dnes však své rozhodnutí považují za to nejlepší, které pro svůj dům a své bydlení mohli udělat. Celý dům si pan Kroupa sám doslova vymyslel a vše pečlivě konzultoval s maminkou své ženy, která je projektantkou.

Malý pozemek 156 m2 (včetně předzahrádky) vyžadoval maximální využití stavební plochy. Kroupovi vedli dlouhé jednání s úřady o možnosti výstavby až na hranici pozemku. Podařilo se jim obhájit i zcela ojedinělé řešení balkonu, který je postavený částečně nad obecním pozemkem. Právě tudy – pod balkonem, nyní turisté procházejí, když se po modré trase vydávají do krásného údolí Rakovce.

Pasivní dům je… když se tepelné mosty řeší

S rozhodnutím vybudovat pasivní dům začal pan Kroupa hledat moderní technologie, které jeho záměr pomohou zrealizovat a také se postarají o zdravé a komfortní bydlení pro jeho rodinu. Protože dispozici domu nebylo možné z důvodu omezeného pozemku optimalizovat a zajistit tak přirozené solární zisky, musel pan Kroupa využít mnohé jiné stavební a technologické prvky k docílení potřebné energetické bilance domu.

Velkou pozornost věnoval řešením tepelných mostů, jejichž význam nabyl díky turistické cestě dalšího významu. Po modré stezce projde v bezprostřední blízkosti domu značné množství lidí. To s sebou nese i negativní stránky života. Sem tam nějaké to okopnutí fasády, odlomení kousku rohu domu, chytání se za okap nebo jiné vystouplé prvky… S tím vším musí majitelé počítat. Ale kdo by chtěl neustále dokola opravovat kotvení okapu vytržené z fasády? Pan Kroupa se rozhodl pro kotvení venkovních prvků do zateplované fasády domu využít montážní bloky PROPASIV®. Jedná se o jeden ze zásadních prvků k dosažení úsporného nakládání domu s energiemi.

Kotvení truhlíků s PROPASIV® Bloky Medium. Instalace bloků probíhá před zateplením fasády.

S bloky PROPASIV® pan Kroupa získal nejen účinné řešení tepelných mostů, ale i skutečně pevné uchycení venkovních konstrukcí a s tím i jistotu, že tyto prvky hned tak nikdo z fasády nevytrhne. Nakonec využil PROPASIV® bloky k uchycení všech okapů, fasádního žebříku, stříšky nad balkonem, balkonového zábradlí, a dokonce i držáků truhlíků na květiny pod okny.

Balkon kombinovaný s terasou se díky rozšíření nad turistickou stezku příjemně zvětšil.

Pozornost si zaslouží i zmíněný unikátně řešený balkon. Z něj se rodině nabízí výhled přes zahrady k potoku a do lesa. Aby si ho mohli užívat doslova bez zaškobrtnutí, chtěli manželé přístup na balkon bez schodu. Toto přání se podařilo splnit díky tenké tepelné izolaci VakuPRO. Jedná se o vakuovou izolaci, která je vysoce účinná a pro zajištění stejného izolačního efektu stačí 5x tenčí tloušťka než u běžných izolací. Spodní místnost pod balkonem v zimě neprochládá, což se mohlo lehce stát, kdyby majitelé funkci izolace podcenili. Zároveň díky tenké VakuPRO podlaha terasy není vyšší než v interiéru a obyvatelé domu nemusí při vstupu na terasu překonávat schod. Přístup na terasu je tak všem pohodlný, a to zejména i dětem.

Kroupovi s modrou turistickou stezkou skutečně žijí. Dnes se již na šedé fasádě vyjímají modré rámy oken s truhlíky pod nimi a na fasádě září modrá šipka. Dříve turisté často začátek modré stezky minuli, protože se ztrácela někde mezi domy. Svou cestu díky Domu s modrou šipkou teď vždy najdou.

 

Nevíte si rady, jak zateplit terasu bez vzniku schodu?

Zavolejte nebo nám napište, pomůžeme vám tento problém vyřešit.

Izolace terasy nad místností pomocí VakuPRO, umožňuje výstup z interiéru bez schodu.

Řešení PROPASIV®,
které zde bylo použito:

VakuPRO® je vakuová izolace s unikátními vlastnostmi (λ=0,007 W/(m·K)), které ji činí nejúčinnější tepelnou izolací na trhu. Stačí 5x tenčí tloušťka než při použití běžné izolace.

 

Mohlo by Vás zajímat

Nenašli jste,
co jste hledali? Napište nám!

2 + 4 =

www.propasiv.cz