Naše realizace

Dům na Římském náměstí

Autor: Propasiv
Doba čtení: 8 min

Římské náměstí je urbanisticky nesourodé prostranství v centru Brna. Na rozhraní původní židovské čtvrti a novější výstavby vyrostla neuspořádaná změť budov a odtud také jeho název. Ačkoliv se původní označení používá i dnes, jeho oficiální adresa je Františkánská ulice. V této zajímavé lokalitě, v samotném srdci jihomoravské metropole, vyrostl nový víceúčelový dům s obchodními prostorami i moderními byty. Na jeho stavbě se podílela firma H.A. Technik, s.r.o. s okenními systémy Schüco, která v této realizaci použila Tepelněizolační profily PROPASIV®.

Bytový dům s velkými skleněnými plochami

Nový dům v centru Brna nabízí nebytové prostory i atraktivní bydlení.

Šestipodlažní Dům na Římském náměstí respektuje prvky moderní architektury. Z čelní strany opatřili architekti dům mnoha velkoplošnými okny a skleněnými stěnami s posuvnými dveřmi (HS portály). Ty dodávají obchodním prostorům a ordinacím v nižších patrech světlo a pocit vzdušnosti, v nejvyšších patrech se majitelé bytů navíc mohou těšit výhledem na brněnský Špilberk. Skrze skleněné posuvné dveře mají přístup i na rozsáhlou terasu.

terasa a posuvné terasové dveře - HS portály

Velkoplošné skleněné dveře a okna umožňují krásný výhled i vstup na prostornou terasu.

Pro zajištění tepelné pohody a zdravého vnitřního prostředí jsou nezbytná kvalitní okna a dveře s dobrou tepelněizolační funkcí. Věnovat se jen otvorovým výplním ale nestačí. Stejnou pozornost si zaslouží i jejich okolí, kde mohou při podcenění situace vznikat rozsáhlé tepelné mosty. Na jejich řešení se v Domě na Římském náměstí podíleli odborníci z PROPASIV s.r.o.

 

Profily plní hned dvě důležité funkce

Tepelněizolační profily PROPASIV® mají v tomto projektu hned dvě důležité funkce. Pojďme si je ukázat.

Z hlediska tepelné izolace je nejkritičtějším místem v okolí dveří oblast prahu. Rozsáhlý tepelný most vznikající v tomto místě v zimě zapříčiní prochládání podlahy. Prakticky to znamená, že se zmenší obytná plocha a sníží komfort v místnosti. V Domě na Římském náměstí byly pod všechny dveře instalovány Tepelněizolační profily PROPASIV®, které tepelné mosty přerušily. První jejich funkce je tedy tepelněizolační.

U velkoplošných HS portálů a skleněných ploch je třeba počítat i s jejich značnou hmotností. PROPASIV® profily mají díky svému materiálovému složení i vysokou nosnost. Při jejich umístění pod dveře dokáží dobře přenášet celou jejich tíhu. Druhá funkce je tedy nosná.

Pod spodním rámem oken jsou viditelné modré Profily PROPASIV®, které zde plní fukci tepelněizolační i nosnou.

Pozor na špatná řešení

Možná vás napadne, že pro tepelnou izolaci lze využít známý polystyren. Tento běžně dostupný materiál však nemá potřebnou nosnost a při jeho použití dochází k průhybům prahů nebo rámů a jejich deformacím. Kolejnice HS portálů přestávají plnit svou funkci. V konečném důsledku dveře drhnou anebo nejdou otevírat vůbec. Dalším projevem jsou praskliny u napojení vnitřní a venkovní podlahy.

prosklené posuvné dveře, pohled z interiéru ven

Díky Tepělněizolačním profilům PROPASIV® podlaha u dveří v zimě neprochládá.

A co využít pod dveře beton nebo podezdívku? V tomto případě sice získáte pevný podklad, ale zcela bez tepelněizolační funkce. Vzniklý tepelný most vede k prochládání podlahy, vzlínáni vlhkosti po zdivu i vytváření podmínek vhodných pro vznik plísní. A také ke zbytečně vysokým účtům za energie.

V Domě na Římském náměstí se obyvatelé takových těžkostí díky našim profilům obávat nemusí. Použité technologie chrání jak samotné okenní konstrukce, tak komfort a zdraví uživatelů.

 

Potřebujete poradit s přerušením tepelných mostů v okolí otvorových výplní?

Zavolejte nebo nám napište, rádi se vám budeme věnovat.

Řešení PROPASIV®,
které zde bylo použito:

Profil pod HS portál

Tepelněizolační profily PROPASIV® účinně zamezují prochládání a promrzání u dveřních prahů, kondenzaci par a vzniku plísní. Unesou všechny druhy a velikosti dveří. Součinitel prostupu tepla U = 0,65 W/(m²·K) pro PROPASIV® Profil pod vchodové dveře tl. 60 mm.

 

Profil pod HS portál

Mohlo by Vás zajímat

Nenašli jste,
co jste hledali? Napište nám!

7 + 5 =

www.propasiv.cz