Naše realizace

Dům na Římském náměstí

Autor: Propasiv
Doba čtení:8 min

Římské náměstí je urbanisticky nesourodé prostranství v centru Brna. Na rozhraní původní židovské čtvrti a novější výstavby vyrostla neuspořádaná změť budov a odtud také jeho název. Ačkoliv se původní označení používá i dnes, jeho oficiální adresa je Františkánská ulice. V této zajímavé lokalitě, v samotném srdci jihomoravské metropole, vyrostl nový víceúčelový dům s obchodními prostorami i moderními byty. Na jeho stavbě se podílela firma H.A. Technik, s.r.o. s okenními systémy Schüco, která v této realizaci použila Tepelněizolační profily PROPASIV®.

Bytový dům s velkými skleněnými plochami

Nový dům v centru Brna nabízí nebytové prostory i atraktivní bydlení.

Šestipodlažní Dům na Římském náměstí respektuje prvky moderní architektury. Z čelní strany opatřili architekti dům mnoha velkoplošnými okny a skleněnými stěnami s posuvnými dveřmi (HS portály). Ty dodávají obchodním prostorům a ordinacím v nižších patrech světlo a pocit vzdušnosti, v nejvyšších patrech se majitelé bytů navíc mohou těšit výhledem na brněnský Špilberk. Skrze skleněné posuvné dveře mají přístup i na rozsáhlou terasu.

terasa a posuvné terasové dveře - HS portály

Velkoplošné skleněné dveře a okna umožňují krásný výhled i vstup na prostornou terasu.

Pro zajištění tepelné pohody a zdravého vnitřního prostředí jsou nezbytná kvalitní okna a dveře s dobrou tepelněizolační funkcí. Věnovat se jen otvorovým výplním ale nestačí. Stejnou pozornost si zaslouží i jejich okolí, kde mohou při podcenění situace vznikat rozsáhlé tepelné mosty. Na jejich řešení se v Domě na Římském náměstí podíleli odborníci z PROPASIV s.r.o.

 

Profily plní hned dvě důležité funkce

Tepelněizolační profily PROPASIV® mají v tomto projektu hned dvě důležité funkce. Pojďme si je ukázat.

Z hlediska tepelné izolace je nejkritičtějším místem v okolí dveří oblast prahu. Rozsáhlý tepelný most vznikající v tomto místě v zimě zapříčiní prochládání podlahy. Prakticky to znamená, že se zmenší obytná plocha a sníží komfort v místnosti. V Domě na Římském náměstí byly pod všechny dveře instalovány Tepelněizolační profily PROPASIV®, které tepelné mosty přerušily. První jejich funkce je tedy tepelněizolační.

U velkoplošných HS portálů a skleněných ploch je třeba počítat i s jejich značnou hmotností. PROPASIV® profily mají díky svému materiálovému složení i vysokou nosnost. Při jejich umístění pod dveře dokáží dobře přenášet celou jejich tíhu. Druhá funkce je tedy nosná.

Technické řešení montáže naleznete zde.

Pod spodním rámem oken jsou viditelné modré Profily PROPASIV®, které zde plní fukci tepelněizolační i nosnou.

Pozor na špatná řešení

Možná vás napadne, že pro tepelnou izolaci lze využít známý polystyren. Tento běžně dostupný materiál však nemá potřebnou nosnost a při jeho použití dochází k průhybům prahů nebo rámů a jejich deformacím. Kolejnice HS portálů přestávají plnit svou funkci. V konečném důsledku dveře drhnou anebo nejdou otevírat vůbec. Dalším projevem jsou praskliny u napojení vnitřní a venkovní podlahy.

prosklené posuvné dveře, pohled z interiéru ven

Díky Tepělněizolačním profilům PROPASIV® podlaha u dveří v zimě neprochládá.

A co využít pod dveře beton nebo podezdívku? V tomto případě sice získáte pevný podklad, ale zcela bez tepelněizolační funkce. Vzniklý tepelný most vede k prochládání podlahy, vzlínáni vlhkosti po zdivu i vytváření podmínek vhodných pro vznik plísní. A také ke zbytečně vysokým účtům za energie.

V Domě na Římském náměstí se obyvatelé takových těžkostí díky našim profilům obávat nemusí. Použité technologie chrání jak samotné okenní konstrukce, tak komfort a zdraví uživatelů.

 

Potřebujete poradit s přerušením tepelných mostů v okolí otvorových výplní?

Zavolejte nebo nám napište, rádi se vám budeme věnovat.

Řešení PROPASIV®,
které zde bylo použito:

Profil pod HS portál

Tepelněizolační profily PROPASIV® účinně zamezují prochládání a promrzání v blízkosti dveřních prahů, kondenzaci vodních par a vzniku plísní. Unesou všechy druhy a veľkosti dveří. Součinitel prostupu tepla U = 0,65 W/(m²·K) pro PROPASIV® Profil pod vchodové dveře tl. 60 mm.

 

Profil pod HS portál

Mohlo by Vás zajímat

Nenašli jste,
co jste hledali? Napište nám!

15 + 13 =

www.propasiv.cz