Naše realizace

Lokální rekuperace jako řešení vlhkosti v interiéru? Rozhodně ano!

Autor: Petr Toman
Doba čtení:10 min

V rodinném domě Polákových v Újezdě u Brna mě i na sklonku října vítá příjemná tepelná pohoda. I když se v domě zatím netopí, svetr téměř hned odkládám. Pro člověka z prvorepublikového činžáku, jako jsem já, jsou obvodové stěny a podlaha, které nevyzařují do prostoru chlad, milým překvapením. Tohle totiž neznám, v říjnu už doma chodíme pouze v přezůvkách.

 

Polákovi si nechali navrhnout a postavit nízkoenergetický dům. Rozumné měřítko domu, využité stavební materiály i respektování principů nízkoenergetického stavění se efektně promítly do teplotního a pocitového komfortu. Navíc tepelné izolace a detaily konstrukcí se stavební firmě podařilo natolik dobře vyřešit, že se dům chová v podstatě jako pasivní. To, samo o sobě by bylo, v dnešní době rapidně se zvyšujících nákladů za energie, skvělé. Má to ale jeden háček.

Nízkoenergetický rodinný dům se potýkal s hromaděním vlhkosti v interiéru. Řešení a spokojenost obyvatelů domu přineslo využití lokální rekuperace.

Když větrání okny nestačí

S nástupem podzimu, kdy už nelze po celý den a v noci větrat okny, se nedostatečné odvětrávání interiéru nemile projevilo. V domě se hromadí vlhkost z vaření, koupelny i samotného pobytu rodiny. V prvním patře domku si připadám jako ve skleníku. Ventilátory a digestoř bohužel nezvládají z domu tolik vlhkosti odvádět. A ta působí problémy. Těžký vzduch, nepříjemné vnitřní klima v prvním patře. Rodina se snaží situaci i přes chladné počasí řešit častým větráním, ale to způsobuje rychlé ochlazení interiéru. Diskomfort střídání tepla a chladu, spolu s čidly vlhkosti v červených číslech přiměly rodinu k akci. O to víc, když jsou v domě malé děti, pro které rodiče chtějí co nejzdravější prostředí.

V domě jsou instalovány dvě lokální rekuperační jednotky M-WRG-II, osazené na stěnu, doplněné rozvodným potrubím.

Se svým problémem se Polákovi obrátili na PROPASIV. Navrhli jsme využít systém lokálních rekuperačních jednotek Meltem, které jsou pro tyto situace ideálním řešením. Jsou vhodné do menších domů nebo jednotlivých místností a jejich instalace probíhá bez nutnosti rozbourat celý dům. Do obvodových konstrukcí se zasahuje vyvrtáním několika otvorů a během pár hodin montáže je vše hotovo.

 

Máme chytrý nástroj pro kontrolu kvality vzduchu

Má další návštěva u Polákových, je hned od začátku trochu jiná. Opět mě čekal příjemný tepelný komfort, ale navíc cítím čerstvý vzduch bez pocitu vlhkosti. Během několika uplynulých dní vyřídil PROPASIV celou dodávku lokální rekuperace Meltem včetně instalace. Ačkoliv rekuperace právě běží, neozývá se domem žádný hluk z pracujících jednotek. Vysoká účinnost Meltem jednotek se ukázala bezprostředně po montáži skokovým zlepšením kvality vzduchu domě. Jak vlhkostní čidla, tak čidla pro měření obsahu pevných částic nyní měří vyhovující hodnoty.

Systém manželé ovládají dálkově buď z chytrého telefonu, dálkovým ovladačem, nebo na ovládacím panelu v chodbě. V koupelně si Polákovi přáli schovat panel rekuperační jednotky do skřínky, aby nenarušoval design místnosti. I takové řešení je možné a funkčnosti jednotky nijak nebrání.

Montáž rozvodného potrubí probíhá rychle a s minimálním zásahem do stavebních konstrukcí – bez zbytečného bourání.

Rozdíl, který cítíte

Obyvatel domu se ptám, jak se jim s rekuperací žije, co vnímají jako přínosy a naopak. Naměřené hodnoty mluví jasně. Vlhkost byla před instalací 60%, nyní se pohybuje kolem 50%. Hodnoty CO2 překračovaly po ránu 2000 ppm, po instalaci se ustálily na hodnotě 800 ppm. Zmizel pocit vydýchaného vzduchu a přestala se mlžit a namrzat okna. Polákovi se shodují, že montáž lokální rekuperace mohou jen doporučit.

S rozumnými pořizovacími náklady získali chytrý nástroj pro kontrolu kvality vzduchu v jednotlivých místnostech. Podařilo se výrazně zlepšit kvalitu vzduchu v domě, a navíc lokální rekuperační jednotka využívá k předehřátí vnějšího chladného vzduchu teplejší vzduch z interiéru při jejich výměně. Tím také šetří náklady za vytápění. Mohu jen doplnit, že na pořízení lze čerpat při splnění podmínek dotaci z programu Zelená úsporám.

 

Trápí Vás vlhkost v interiéru?

Zavolejte nebo nám napište, pomůžeme vám problém s vlhkostí vyřešit.

Řešení PROPASIV®,
které zde bylo použito:

Decentrální (lokální) rekuperační jednotky Meltem zajistí přísun čerstvého vzduchu do bytů nebo jednotlivých pokojů domu.

 

Mohlo by Vás zajímat

Nenašli jste,
co jste hledali? Napište nám!

1 + 13 =

www.propasiv.cz